У книзі The 21-Day Financial Fast: Your Path to Financial Peace and Freedom фінансовий радник і колумніст Washington Post Мішель Сінглтарі (Michelle Singletary) пропонує спробувати «швидку фінансову дієту» – метод, який позбавить від поганих фінансових звичок, звільнить від кредитів і допоможе правильно планувати бюджет.

Під час фінансової голодування вам можна витрачати гроші на те, що потрібно, щоб жити: житло, їжа, необхідні речі. Але тільки на це, в іншому ви повинні обходитися тим, що маєте. Ви сідаєте на фінансову дієту на короткий термін. Однак в підсумку вона допомагає позбутися поганих звичок надовго або хоча б якийсь час не витрачати гроші.

Підійде вам фінансова дієта? Кілька правил:

Фінансове голодування – це серйозне випробування. І перш ніж починати його, усвідомите деякі важливі правила.

 • Голодуйте 21 день. Три тижні – розумний строк, протягом якого ви можете зосередитися тільки на потребах і не піддаватися бажанням. За менший час ви не встигнете сформувати звички, а голодуючи довше, піддасте свою рішучість і силу волі необгрунтованим випробуванням.
 • Купуйте тільки необхідне. Під час дієти не купуйте нічого з того, що не потрібно для виживання. Виключіть походи в перукарню, кіно, посиденьки в барах і кафе, подарунки на дні народження та інші свята, покупку одягу. Гроші ви можете витрачати тільки на їжу, житло, ліки, предмети першої необхідності.
 • Розраховуйтесь готівкою. Ви краще усвідомлюєте кількість витрачених грошей, коли платите готівкою. Це візуальне нагадування про прийняті вами рішення. Коли після походу в магазин в гаманці залишається кілька купюр, вам радісно, що ви змогли заощадити.
 • Ведіть журнал витрат. Під час дієти ретельно записуйте, куди ви витратили гроші, на чому змогли заощадити і на що непотрібне вам найчастіше хотілося витратити гроші. Ви повернетеся до цього журналу пізніше, щоб проаналізувати його і зрозуміти, на що найчастіше ви імпульсивно витрачаєте гроші.

Не всім підійде фінансове голодування. Ви повинні самостійно усвідомити плюси і мінуси жорсткої економії протягом 21 дня, щоб зрозуміти, чи підходить вам така методика.

Переваги фінансової дієти

 1. Ви станете більш свідомими. Чашка кави по дорозі на роботу, замовлення їжі в офіс в обід, пляшка газованої води по дорозі з роботи – гроші, які ви витратили непомітно для себе. Фінансове голодування привчить вас стежити за тим, на що ви витрачаєте гроші.
 2. Це початок великого шляху. Обмежуючи себе у витратах протягом 21 дня, ви заощадите невелику суму, яка спонукає вас економити і далі. Ви зрозумієте, що можете безболісно економити певну суму на день, яку можна відкладати на оплату поточних кредитів або просто так.
 3. Ви навчитеся менше користуватися кредитками. «Немає грошей – не проблема, знімемо з кредитки». Як часто ми розмірковуємо таким чином. Фінансова дієта вбереже вас від витрат з кредитки хоча б на три тижні, а після її завершення ви, швидше за все, станете стриманіше витрачати позикові кошти.
 4. Дієта навчить вас уникати спокус. Коли ви боретеся із зайвою вагою, в будинку не повинно бути солодощів і жирної їжі, щоб вони не спокушали вас. Те ж саме і з дієтою фінансової: не випробовуйте свою силу волі, не заходьте в магазини або на Olx. Коли голодування закінчиться, продовжуйте уникати непотрібних спокус.

Недоліки фінансової дієти

 1. Вона має неприємні наслідки. Як і при боротьбі із зайвою вагою, після трьох тижнів голодування ви можете набрати ще більшої ваги, тобто побігти по магазинам витрачати зекономлені гроші. 21 день. У цей самий період і ламаються ваші погані звички. Чи не ламаються … Не продовжуйте відмовляти собі в усьому, але уникайте зайвих витрат.
 2. Фінансова дієта не вирішить всі ваші проблеми магічним чином. Якщо ви по саму маківку в боргах, якщо ви платите за іпотеку або у вас є інші серйозні фінансові проблеми, не варто очікувати чарівного позбавлення від них. 21-денна голодовка допоможе вам переосмислити своє ставлення до грошей і витрат, допоможе спланувати бюджет по-новому, але вас ще чекає довга і вперта боротьба за фінансову свободу.
 3. Фінансове голодування – короткострокова міра. У своїй книзі Сінглтарі не рекомендує «постити» довше 21 дня. Цього достатньо, щоб заощадити трохи грошей і виявити ті статті витрат, на які ви неусвідомлено спускаєте багато грошей. Це перезавантаження, час для того, щоб ви могли переосмислити і змінити свої фінансові звички.

5 секретів успіху фінансової дієти

Розмежуйте потреби і бажання

Скільки людей, стільки й варіантів такого поділу. У той час як деякі вважають поїздку в салон на стрижку бажанням, для інших це необхідність, щоб виглядати бездоганно на діловій зустрічі, наприклад.

Складіть свій список. Прямо на папері, щоб ви могли його перечитати. Маючи перед очима список, ви уникнете спокус. Якщо ви для себе вирішили, що обіди в кафе – це бажання, а не необхідність, вам буде легше відхиляти пропозиції друзів.

Розповідайте про своє експерименті

Не всі навколишні зрозуміють сенс вашого фінансового голодування. Деякі друзі або близькі можуть сміятися чи дивуватися. Але вам потрібна група підтримки, один або кілька людей, яким ви будете розповідати про успіхи і зриви. Можливо, вони навіть захочуть прийняти виклик і теж «поголодувати».

Якщо групи підтримки не знайшлося, ведіть щоденник. І чесно все в нього записуйте, не обманюйте себе.

Уникайте спокус

Ви фанат онлайн-шопінгу? Заблокуйте сайти магазинів, де ви найчастіше купуєте речі. Намагайтеся не заходити в нові. Менше сидіть за комп’ютером без діла.

Чи не розглядаєте вітрини офлайн-магазинів і не ходіть у великі торгові центри. Якщо вам раптом стане сумно, згадуйте, що це обмеження не на все життя, а тільки на 21 день.

Думайте інакше

Фінансове голодування змусить вас розібрати шафу. Ви знайдете багато речей, про які давно забули, навчитеся по-новому їх комбінувати. Ви будете придумувати рішення, які не потребують витрат.

Звикли погризти що-небудь в середині дня в офісі? Замість того щоб бігати до автомата і закуповуватися в два рази дорожче, принесіть снеки з дому. Посиденьки в кафе замініть прогулянками або давно забутими хобі. Придумуйте нестандартні варіанти розваг і використання звичних речей.

Відсвяткуйте успіх

Відзначте закінчення дієти. Не треба влаштовувати гульню на всю заощаджену суму. Зробіть собі скромний подарунок, а решту грошей покладіть на депозит або нєвіддайте в рахунок боргів. Справжнє свято – відразу скористатися результатом своєї праці.

Фінансова дієта здається екстримом, проте дотримуватися її не так вже й складно. Озброївшись нашими порадами і провівши підготовчу роботу, ви зможете протягом трьох тижнів відмовляти собі в покупках і в кінці «голодування» побачите надихаючі результати. Цей метод – це не диво-ліки від звички безконтрольно витрачати гроші, але це крок до розуміння фінансової відповідальності.

Як ви думаєте, вам потрібна фінансова дієта? Змогли б ви її витримати?

Марія Шерстньова

Что такое финансовая диета и как она помогает взять расходы под контроль