Ми рідко замислюємося над тим, як з’явилися звичні сьогодні назви грошових одиниць. Огляд статті пропонує заповнити цю прогалину і трохи зануритися в наше історичне минуле.
Плата, зарплата, оплата..
Спочатку, у кожного народу в ходу були свої еквіваленти розрахунків. Першим купцям, яким треба було торгувати з усіма, мимоволі треба було вести розрахунки в одиницях, прийнятних всім і кожному. В Європі таким еквівалентом довго і успішно виступало полотно льону – льон досить високо цінувалося, адже він не ріс в Європі. Виявляється, всі слова з коренем плата і відбулися від “полотно”. І не тільки в український мові – по-німецьки зарплата звучить як der Lohn.
Золото
Слово золото – здавалося б повинно бути що найпершою основою всіх своїх похідних. Однак, золото на нашій території з’явилося в монетах високої якості римського імператора Траяна. Він викарбував золоті соліди для варварів, і монети мали ходіння на території Русі, і дуже цінувалися.
Гривня
Національна валюта України гривня (з 12 століття – грошова одиниця Київської Русі, яка представляла собою 200-грамовий срібний зливок) – своєю назвою походить на честь прикраси у вигляді обруча, що надівається на шию («загривок»), яка використовувалося раніше замість грошей.
Іноді гривню ділили ( «рубали») на чотири частини, які стали потім називатися «рубль». Від слова «гривня» пішла і назва «гривеник».
Копійка
Копійка, яка з’явилася в 16 столітті, названа так по імені зображеного на монеті Георгія Побідоносця зі списом («копье» російською) в руці.
Рупія
Це санскритське слово, модифікація rupyakam, термін raupya (रूप्यकं) означає «коване срібло», rupyakam — «срібна монета». Дало назву індійської, пакистанської і індонезійської валюті.
Денарій
А старовинна римська монета «денарій», що означає буквально «ДЕСЯТЕРИК» (монета в 10 асів), дала назву поширеною в країнах Близького Сходу грошовій одиниці «динар». В Європі і, зокрема, Німеччині ця назва трансформувалась в грошен (від латинського «великий денарій» – denarius grossus). Слов’янським варіантом цієї назви, відповідно, став гріш. Звідки пішла назва – гроші.
Драхма
Назва грошової одиниці Греції «драхма» в перекладі з грецького означає «жменя». З’явилося воно в ті часи, коли в якості грошей в стародавній Греції використовувалися металеві прутики, жменю яких з шести штук становила драхму.
Юань і єна
Грошові одиниці Китаю і Японії – юань і єна – зобов’язані своєю назвою слову «коло». Це були перші монети круглої форми – до цього часу на Сході в ходу були монети в формі топірця, лопати, ножа і т.д.
Фунт, марка, ліра, крон
Європейські грошові одиниці, такі як фунт, марка, ліра, крона, отримали свої назви від одиниць ваги. Так, наприклад, назва грошової одиниці Великобританії фунт стерлінгів позначає «фунт монет вартістю в стерлінг». А німецький гульден (грошова одиниця сучасних Нідерландів) бере свою назву від слова golden – «золотий». Маркою називали не монету, а півфунта срібла. Марка – така була одиниця ваги. Слово походить від латинського слова “межа”, оскільки всередині кожного князівства були свої марки – баварські, баденські та ін.
Долар
Назва «долар» бере свій початок від грошової одиниці «талер», що була у ходу в Європі. Долар по вазі був спочатку прирівняний до іспанського песо, і для його позначення стали використовувати, як і для песо, символ $.
Бакси
У 1776 році в Америці були видруковані перші паперові долари, які були зеленого кольору. Американці любовно прозвали свої гроші «зеленими спинками» (green backs), ось звідки походить сучасне прізвисько – «бакси».
Використані матеріали статті «Походження назв грошових одиниць» з сайту Пізнайко