Про те, як вберегтися від шахраїв в фінансовій сфері відомо не перший день: не розкидайтеся конфіденційною інформацією, не біжи за «незаробленими» грошима, не намагайтеся самі приймати участь в авантюрах.

Однак, в шахраїв існує безліч інших способів «нажитися на чужому». Спробуємо розібратися. Бо як то кажуть, хто проінформований, той озброєний, або в нашому випадку захищений.

ЯКІ СПОСОБИ ШАХРАЙСТВА з банкоматами ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ?

Способи шахрайства з банкоматами зустрічаються в безлічі варіацій. Відбуваються вони, як при безпосередній недолугості або необережності власника пластикової карти, так і за допомогою високих технологій, абсолютно непомітно для користувача банкомату. Найбільш часто зустрічаються такі види шахрайства:

  • Користування зловмисниками вкраденої або загубленої картою в разі розголошеного або записаного в доступному місці ПІН-коду. Відбувається виключно через необережність клієнта, адже ПІН-код – це інформація, яка не підлягає розголошенню навіть співробітникам банку.
  • Користування картою особами, які мають до неї вільний доступ. Найчастіше це члени сім’ї або друзі, які знають ПІН-код (знову через необережність або зайвої довіри власника карти).
  • Необачне користування банкоматом: відкрите натискання кнопок ПІН-коду, яке може бути підглянуто через плеча або співробітником магазину, де власник карти здійснює покупки за допомогою карти.
  • Маніпуляції з обладнанням. До них відноситься наступні найбільш часто використовувані способи:

«Ліванська петля». Вікно введення карти блокується, карта застряє. Шахрай, перебуваючи неподалік і підглядаючи ПІН-код, радить терміново звертатися в недалеко розташоване відділення банку або сервісну службу. Якщо власник картки іде, дотримуючись рекомендацій, шахрай користується карткою.

Порада: не відходити від банкомата і на місці зателефонувати в банк.

Оснащення банкомату або знаходяться поблизу об’єктів телекамерами, за допомогою яких можливо підглянути ПІН-код людини, що користується банкоматом. Камера може бути добре замаскована, тому зовсім непомітна, і людина не проявляє обережність, користуючись банкоматом на самоті. Далі зловмисники можуть спробувати заволодіти картою з розсекреченими доступом.

Порада: завжди прикривати рукою введення пін-коду.

Установка на банкомат пристрої зчитування магнітної смуги карти. На вікно прийому карти встановлюють зчитувач даних, а справжню клавіатуру прикривають додатковою. Клавіатура зберігає інформацію про ПІН-код при користуванні банкоматом. Отримані дані дозволяють виготовити дублікат пластикової карти і скористатися коштами з рахунку.

Порада: уважно придивіться на пристрої банкомату та клавіатуру. Зазвичай пристрій, що накладається різниться трохи кольором, «новизною».

«Захоплення готівки» (CashTrapping). Шахраї заклеюють вікно видачі грошей на банкоматі схожою за кольором і фактурою планкою, яка всередині з двостороннім скотчем. На цей скотч і кріпиться планка, до нього ж прилипають гроші користувача, який намагається зняти гроші в банкоматі. Таким чином, клієнт вирішує, що банкомат не видає гроші через збій і йде, а шахрай повертається і забирає планку з чужими грошима.

Порада: якщо банкомат справний і ви чули, як машина відраховувала гроші, але їх не видала, повідомте про це банк та викликайте поліцію.

Фальшивий банкомат. Досить дорогий і витратний з точки зору технічної оснащеності спосіб. Встановлюється в досить людному місці фальшивий банкомат, або відбувається перенастроювання старого. Банкомат приймає карту, запитує PIN-код, зчитує дані карти. Після чого видає повідомлення про помилку (або відсутності грошей в банкоматі). За допомогою отриманих даних зловмисники виготовляють дублікат карти.

Порада: знімайте гроші в перевірених місцях, найкраще у відділеннях банку.

Фальшивий пристрій для введення ПІН-коду. Може застосовуватися в невеликих магазинах або кафе: клієнт розплачується за допомогою пластикової карти, для чого йому надають підроблений пристрій. За фіксованими даними можливе виготовлення дубліката.

Порада: не розраховуйтесь карткою в «підозрілих» місцях.

Так званий «фішинг», або «закидання вудки». У вас будь-якими способами намагаються вивідати реквізити банківської картки або ПІН-код: дзвінки від «співробітників банку», інтернет- листи і розсилки, де просять підтвердити свої реквізити он-лайн, повідомлення і т.п.

Порада: нікому і ніколи не передавайте свій ПІН-код.

Віруси в програмному забезпеченні банкоматів або інтернет-системи, які відстежують проведені операції і крадуть інформацію про пластикові картки. Спосіб досить рідкісний і складний, так як програмне забезпечення банкоматів досить добре захищене.

Звичайнісінька крадіжка: пограбування клієнта банку, тільки що скористався банкоматом і зняв готівкові гроші.

ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД ШАХРАЇВ?

Щоб не стати жертвою злочинних дій, власнику карти слід дотримуватися обережності розберемо деякі правила обережності більш детально:

Найголовніша порада, який дублюється безліч разів, і все одно в якихось ситуаціях не працює: нікому не повідомляйте ПІН-код своєї картки. Цю інформацію, крім вас. Це не повинен знати ніхто: ні співробітник банку, ні колектор, ні податкова інспекція, ні служба безпеки, ні навіть Президент. Найнадійніше місце для зберігання ПІН-коду – ваша пам’ять.

Телефон служби підтримки банку вказано на моніторі банкомата, гаряча лінія безкоштовна. По можливості не відходьте від вікна банкомату, якщо ваша карта застрягла.

Якщо карта вводиться в термінал проблемно, ні в якому разі не вставляйте її з силою: скористайтеся іншим банкоматом. Так само поступайте, якщо бачите найменші відмінності в щоденній роботі банкомату або в його зовнішньому вигляді, особливо це стосується прикріплених до банкомату предметів.

Підключіть до свого телефону послугу смс-інформування про всі операції з вашим рахунком: ви будете в курсі, якщо хтось скористався вашою карткою без вашого відома, навіть якщо це був хтось із родичів.

Нехай номер вашої пластикової карти знаходиться в недоступному для сторонніх осіб місці: ця інформація буде потрібно при втраті або крадіжці картки. При втраті картки відразу звертайтеся в банк з приводу її блокування: адже шахраї постараються скористатися нею максимально швидко.

Ставтеся з недовірою до «сусідів по черзі». Не варто вести розмову з милою сусідкою, вводячи одночасно ПІН-код на клавіатурі. Намагайтеся прикривати клавіатуру рукою, щоб цифри ПІН-коду залишалися непоміченими, закривайте собою монітор від перехожих.

Користуйтеся надійними хоча б на вигляд банкоматами: вони повинні перебувати в людних місцях, всередині будівель великих і солідних торгових мереж, у відділеннях банків або в місцях, де є охорона. Краще пройти до відділення, ніж користуватися сумнівним банкоматом, який недавно з’явився на безлюдній вулиці.

Якщо є можливість, користуйтеся картою з чіпом: за весь час їх існування не було вдалих випадків зчитування з них інформації.

6